Férfiak egymás között

Férfias bensőségesség kiárasztása a célunk

A férfi, aki hallgat – Erő vagy gyengeség?

2025. július 01. 10:04 - Zoltán Toplak

A modern férfit gyakran két tűz közé szorítja a világ: ha beszél az érzéseiről, „sírósnak” tartják. Ha nem beszél, akkor „elérhetetlennek” vagy „toxikusnak”. Közben a férfi csak próbálja élni az életét – csendben. Túlélni. Támogatni. Építeni. Kibírni.

chatgpt_image_jul_1_2025_10_03_44_am.png

De vajon mit jelent az, ha egy férfi hallgat? Gyengeség? Vagy valami sokkal mélyebb dolog?

Gyerekkorunkban azt tanították: „A fiúk nem sírnak.” Hogy férfiként bírni kell. Nem panaszkodni, nem omladozni. Csak tenni a dolgunkat. És igen: van ennek egy szép, vállalható oldala. Az erő nem mindig hangos. A nyugodt jelenlét, a visszafogott figyelem, az állhatatosság sokszor többet jelent, mint bármilyen szó.

De közben... hol a férfi fájdalom helye?

Hol beszélheti ki az, aki soha nem akar terhére lenni másoknak?

Hol kérhet segítséget az, akinek mindig ő az erős?

Ez a kettősség mára már sok férfit őrlő ellentmondásba taszított. A társadalom egyre több figyelmet fordít a lelki egészségre – de a férfiakat gyakran elfelejti bevonni. És ha meg is próbálják, sokszor úgy teszik, mintha a férfiasságot meg kellene javítani, ki kellene nevelni, „érzékenyíteni” kéne. Ahelyett, hogy azt mondanák: a férfi csend érték lehet – ha figyelem, testvériség és tudatosság társul hozzá.

Mert hallgatni is lehet bölcsen.

A férfi, aki nem beszél minden fájdalmáról, nem biztos, hogy elfojt. Lehet, hogy csak figyel. Dolgozik. Emészt. A férfi, aki egyedül marad a terhével, lehet, hogy nem gyenge – hanem csak még nem talált olyan férfikört, ahol biztonságban megnyílhat.

Ezért kell közösséget építenünk.

Nem azért, hogy elmondjunk mindent – hanem hogy ne maradjunk teljesen egyedül. Mert vannak idők, amikor elég csak az, ha valaki csendben mellénk ül. Mint egy tábortűznél. Nem kérdez, nem nyomul – csak ott van. Ez a fajta férfierő nem harsány, nem divatos – de valódi.

A modern férfi lehet erős és érzékeny egyszerre.

Nem kell feladnunk a férfiasságunkat ahhoz, hogy gyógyuljunk. És nem kell megtagadnunk a fájdalmainkat ahhoz, hogy megőrizzük a tartásunkat. A hallgatás lehet fal – de lehet szentély is. Attól függ, mi van mögötte.

A modern férfi akkor emelkedik fel, amikor megtanulja: nem az dönti el az értékét, hogy hány szót mond ki – hanem az, hogy mikor, hogyan, és kinek.

A hallgatás tehát lehet gyengeség is – ha félelemből fakad. De lehet erő is – ha belső tartásból születik.

Néha csendben kell maradnunk. Néha meg kell szólalnunk.

A bölcs férfi tudja: mindkettőnek megvan az ideje.

Szólj hozzá!

A bejegyzés trackback címe:

https://ferfiakegymaskozt.blog.hu/api/trackback/id/tr318898966

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása