Férfiak egymás között

Férfias bensőségesség kiárasztása a célunk

Lehetnek - e a nők jó családfők?

2025. április 11. 19:22 - Zoltán Toplak

Ki a családfő valójában? Az akire ezt mondják, vagy az, aki irányítja a család életét? Aki megszervezi a családtagok mozgását iskolába, munkahelyre, próbára, edzésre, korrepetálásra, ételről gondoskodik, beosztja, hogy ki felel a takarításért (mindenki a saját körén belül, apa pl. a garázst és az udvart, a gyerekek a szobájukat, anya a közös helyiségeket), intézi a bevásárlást, vagy felírja azt, hogy mit kell venni. Kell - e ehhez férfias karakter, ahogy egy táncos műsor sugallta nem rég az egyik kereskedelmi televízió adásában?

depositphotos_649859878-stock-photo-medieval-queen-red-dress-white.jpg

Butaság, persze, hogy nem kell ehhez férfivá válni egy nőnek sem. Természetes nőként is megteheti mindezt, mint ahogyan sokan teszik is. 

Kell, hogy férfi vezesse a családot? Kell, hogy nő vezesse a családot? Inkább karakter és személyiségfüggő, ki teszi ezt, vagy a neme alapján dőljön el? (Akár úgy, ahogy a feministák erőltetik a nőket a vezetői pozíciókba, látszólag teljesen meggyőződve róla, hogy a hatalom cél és nem eszköz, és a boldogság netovábbja annak birtoklása.) 

Van felelőssége a családtagok felé a családfőnek (nemétől függetlenül)? Számon kérhetők rajta a döntései (nemétől függetlenül)? 

Fontos kérdések ezek, amelyekre tudni kell jó válaszokat adni - tettekkel elsősorban és nem szavakkal - ahhoz, hogy jól működjön a család.

Tény, hogy sokáig csak férfiak lehettek családfők, és sok férfira hárított ez nagyon nagy terhet. Mindig termelékenynek, munkára képesnek kellett lennie, hisz máskülönben az éhezés várt a családjára. Ma, hála a gazdaság átalakulásának, pl., hogy a szolgáltatások fénykorát éljük - amiben a nők sok feladatot ellátnak, és ezzel pénzt kereshetnek - ez a teher nagyrészt lekerült a férfiak válláról, illetve megoszlik a két nem között.

Régen, amikor a férfiak fizikai termelő ereje sokkal többet nyomott a latban, érthető volt, hogy munkájuk és fáradozásaik ellentételeképpen, rajtuk fordult meg a család sorsa. De ma már az általunk ismert nyugati kultúrában - aminek mi is szereplői vagyunk - nincsen így. Sokkal szabadabbak lehetnek a férfiak is - néha pont ez a gond, hogy nem vonzó a családalapítás számukra, pont a nagy szabadság miatt, amit fel kellene adni. A nők pedig több terhet vállalhatnak - sokszor vállalnak is, ha ugyan nem elkényeztetett hercegnőcskékről van szó, akiket a nyugati feminizmus szalagon ont magából - a döntések meghozatala terén. Gond, hogy ezért a kellő családon belüli tisztelet nem jár nekik ki automatikusan. De talán idővel másképp lesz ez is. 

A női családfőségben én lehetőséget látok, hogy könnyebben és hatékonyabban teljesítsem ki magam más területeken, pl. a férfimozgalomban. De ezerféle hobbit tudnék mondani, a lényeg az lenne, hogy ne öncélú, csak a férfinak jó és szórakoztató hobbi legyen - pl. végtelen Playstation partik a haverokkal. Valami, ami másoknak is jó.

Ha pedig a nőnek nem tetszik, hogy a férfi felszabadult erőit más ügy szolgálatába fekteti - nos ő is megoszthatja a feladatokat - és a vezetői hatalmat - párjával. Nem a nem számít itt sem - hanem a rátermettség és a vágy a pozíció betöltésére. Legalábbis egy ideális világban.

 

Szólj hozzá!

A bejegyzés trackback címe:

https://ferfiakegymaskozt.blog.hu/api/trackback/id/tr7318838108

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása