Férfiak egymás között

Férfias bensőségesség kiárasztása a célunk

A játékfikció építés győzelme a szabályrengetegen

2025. április 02. 06:00 - Zoltán Toplak

Dungeon World ismertető

Sokaknak ismerős az asztali vagy (főleg) a számítógépi szerepjáték. Az olyan filmek, mint a Tolvajbecsület, vagy a Stranger Things sorozat sokaknak kedvet csinált hozzá. Főleg a legelső és legnépszerűbb fajtájához, a Dungeons and Dragons - hoz. (Tömlöcök és sárkányok kb. magyarul.) Azonban ezt a játékot, akárcsak a legtöbbet rengeteg és nagyon bonyolult szabálytenger jellemzi. Nos, a Dungeon World (Kazamaták világa) nem ilyen. Lenyűgözően egyszerű és a szabálytenger fölé emel.

dw.jpg

Azt lehetne mondani, hogy szublimálja a játék lényegét a DW. Amin a hangsúly van: a közös fikció építés, vagyis a közös fantáziálás a nagy kalandokról, felfedezésekről és kihívásokról. Ebben a játékban a Kalandmester (aki a világ és a kaland mozgatásáért, "irányításáért" felel) sokkal jobban együttműködik a játékosokkal, mint más rendszerekben.

Fontos szabály pl., hogy a térképrajzoláskor üres helyeket hagyjon a KM, mert azokat majd közösen, a játékosokkal töltik ki, hogy kérdezzen a KM és használja a válaszokat. A világot is együtt találják ki, nincs ezzel magára hagyva. A lényeg a közös kreativitás megélése.

Persze kockákat dobni itt is kell, amikor egy akcióról nem lehet biztosan eldönteni hogyan sikerül. Ám ez is roppant egyszerűen van megoldva: két hatoldalú kocka dobása (esetleges módosítókkal) dönt a siker mértékéről. Kudarc esetén bár "kitör a balhé", de egyben a fejlődést is szolgálja: tapasztalati pont jár érte. 

A rendszer játszható osztályai szerintem nagyon jól sikerültek, ügyes speciális akciókat (lépéseknek nevezik a DW - ben ezeket) kaptak.
A kiadó (Kaland Horizont) honlapján pedig ingyen letölthető kiegészítők is találhatók hozzá, mint pl. a Negyedik Világ, amely egy - részemről - nagy kedvenc világ Dungeon World átírata: a Földhajnal (Earthdawn) világáé. 

Érdekesség még, hogy a más rendszerekben oly népszerű húsz oldalú "kockát" itt egyáltalán nem kell használni, a többit viszont időnként igen. (4,6,8,10,12 oldalúakat.) Általában sebzés kiosztásakor használatosak, kivéve a hat oldalúakat, mint azt fentebb már írtam, ezek használata alap.

A vékony szabálykönyv tökéletesen lefedi az alap hármas könyv igényt a játék elkezdéséhez - játékosok, kalandmesterek könyve és szörny gyűjtemény. Jó játékot, kalandorok!

Szólj hozzá!

A bejegyzés trackback címe:

https://ferfiakegymaskozt.blog.hu/api/trackback/id/tr418830246

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása