Elliott Hulse, a testépítőből lett férfiasság-guru, edző és YouTube-sztár a Make Men Strong Again című könyvében nem kevesebbre vállalkozik, mint hogy visszavezesse a modern férfit önmaga középpontjába – a fizikai, szellemi és spirituális erő hármasába. A könyv nemcsak személyes manifesztum, hanem kiáltvány is: egy világban, ahol a férfiszerepek összezavarodtak, sőt, sokszor elutasítás tárgyává váltak, Hulse egyértelmű üzenetet küld – az erő nem toxikus, hanem szent.

A férfierő újrafelfedezése
A könyv címe (Make Men Strong Again) nyílt utalás a Trump-féle „Make America Great Again” szlogenjére – provokatív, nosztalgikus és egyértelműen hagyományőrző. Hulse szerint a modern világ férfiai elgyengültek – nemcsak fizikailag, hanem lelkileg és erkölcsileg is. A könyv fő állítása, hogy az erő nem pusztán fizikai képesség, hanem egy életfilozófia: felelősségvállalás, határozottság, önfegyelem, vezetés, hit és lojalitás elegye.
Hulse nem akadémiai nyelven ír, hanem harci kiáltványként, szenvedélyesen és sokszor vitriolosan. Kritikája a modern liberális társadalommal, a feminista mozgalmakkal és a férfiakat „szégyenérzettel fegyelmező” közbeszéddel szemben rendkívül éles. Ugyanakkor pozitív alternatívát is kínál: az ő olvasatában a férfi útja a hagyományhoz, a fegyelemhez, a test és lélek megedzéséhez vezet.
A négy férfitípus és a beavatás
A könyv egyik legerősebb része a négy férfitípus (King, Warrior, Magician, Lover) rendszerének újraértelmezése. Hulse ezt a jungi archetípusokra és Robert Moore – Douglas Gillette klasszikusára (King, Warrior, Magician, Lover) építi, de saját szavaival tölti meg. Szerinte a modern férfiak gyakran elakadnak egyik vagy másik típusnál – például a „szenvedélyes szerető” típusnál, aki minden energiáját a nők lenyűgözésére fordítja, miközben a Király archetípusa (vezetői felelősség, rendalkotás) teljesen kifejletlen marad.
Egy másik kulcsmotívum Hulse szerint a beavatás hiánya. A modern társadalmakból kivesztek a férfivá érés tradicionális rítusai – a kihívások, próbák, a természethez vagy közösséghez kötött átmeneti rítusok. Ahelyett, hogy fiatal férfiak egy erőpróba során elhagynák gyermeki énjüket, ma felnőtt testű, de éretlen, sodródó férfiak ezrei nőnek fel apák és mentorok nélkül. Hulse erre konkrét választ is kínál: teremts beavatást magadnak – fizikai kihívásokkal, felelősségvállalással, önfegyelemmel, spirituális ébredéssel.
Az atyaság, hit és tradíció visszahívása
A könyv egyik legvitatottabb, ugyanakkor legmélyebb része az atyaság és a spiritualitás témája. Hulse egyértelműen keresztény alapokon áll – a férfi feladata szerinte nemcsak családfenntartóként és vezetőként áll, hanem papként is a saját otthonában. Az atya nemcsak kenyérkereső, hanem iránytű: morális példamutató, határkijelölő, a gyerekek és a feleség spirituális vezetője.
Ez a megközelítés természetesen ellentétes a modern, egalitárius párkapcsolati és családmodell sok elemével, de Hulse vállalja az ütközést. Szerinte az erős férfi nem bántja, hanem védelmezi és emeli a nőket – de nem kér elnézést azért, hogy férfi. Ez egyaránt jelent hierarchiát, felelősséget és áldozatvállalást.
Külön hangsúlyt kap a hit szerepe. Hulse a férfi spiritualitást nem puha misztikában, hanem harcos vallásosságban látja: a férfi hite legyen cselekvő, legyen példamutató, legyen sziklaszilárd. A könyv több ponton idéz a Bibliából, klasszikus katolikus tanításokból, de ezeket inkább motivációs, mint dogmatikus módon használja.
Kritika és kérdőjelek
A Make Men Strong Again olvasása során a kritikus szem is dolgozik. Egyes olvasók számára Hulse retorikája túlzottan autoriternek, sőt dogmatikusnak tűnhet. Női olvasók (és sok érzékenyebb férfiolvasó is) sértőnek érezhetik a stílust – Hulse nem válogatja meg mindig a szavait, és sokszor túlegyszerűsített világképet tár elénk: mintha minden baj oka a modernitás, a baloldal, vagy épp a feminizmus lenne.
Ugyanakkor nem lehet elvitatni, hogy a könyv lényege nem az intellektuális árnyaltság, hanem az erő felébresztése. A célközönsége elsősorban fiatal férfiak, akik elakadtak az életükben – és egy világos, célratörő, szenvedélyes hangot keresnek. Hulse ezt megadja nekik.
Talán ez a könyv legfontosabb értéke: mozgósít, elindít, ösztönöz. Aki túl van az első harag- vagy vitakörön, az észreveheti a mélyebb szándékot: Hulse nem akar elnyomni, hanem ébreszteni. Szerinte a férfiasság nem az elnyomás, hanem a felemelés útja – de ehhez először saját erőnket kell újra felfedezni.
Záró gondolatok
A Make Men Strong Again nem a kényelmet szolgálja, hanem a kihívást. Ez egy modern kori férfikiáltvány, amely mindenkit megszólít, aki valaha is érezte már, hogy a világa nem ad választ az identitás, az irány vagy az erő kérdésére. Hulse válasza nem tökéletes, nem is mindig barátságos – de őszinte, szenvedélyes és elszánt.
A férfimozgalom résztvevői számára ez a könyv egy fontos mérföldkő: nem intellektuális vitairat, hanem cselekvésre hívás. Edzés, fegyelem, hit, atyaság, hagyomány – ezekre építkezik, és ezekre buzdít. Nem mindenkinek szól – de akiknek igen, azok számára megrendítő erővel hathat.